Kiegészítések a könyvhöz |
Ebben a rovatban teszem közzé azokat az információkat, dokumentumokat, amelyekhez a könyv megjelenése óta jutottam – saját kutatásaim vagy esetleg mások közlése révén. A lista várhatóan folyamatosan bővül.
"A kádárizmus csendben ölt" című fejezethez. 11. old. Filmesek a célkeresztben, 2. bekezdés:
Novák Márk nem 27, hanem 37 éves korában lett öngyilkos.
Öngyilkosságot követtek el: Vas Judit, dokumentumfilmes 39 éves korában.
Fiatalon vagy viszonylag fiatalon haltak meg: filmrendezők: Szemes Mihály 57, Szörény Rezső 52 éves korában; operatőrök: Eiben István 56, Hegyi Barnabás 52, G. Tóth János 53 éves korában; írók, forgatókönyvírók, dramaturgok: színészek:
A fogoly című fejezethez: 2015 februárjában két dokumentum is előkerült az Állambiztonsági Szolgálatok Történeti Levéltárában Teuchert József halálával kapcsolatban. Ezek szerint 1986. május 6-án (Mendén) vagy 1988. február 9-én halt meg.
Az osztálytárs című fejezethez: 83.old. alulról a 2. bekezdés: Kézdi-Kovács nyilván rosszul emlékszik, mert letartóztatásuk estéjén a Petőfi (ma Thália) Színházban Rostand: Sasfiók című drámáját játszották. Pirandello: Hat szerep keres egy szerzőt című darabja a Jókai (ma Új) Színház műsorán volt.
A titokzatos című fejezethez: 95. old. 1. bek.:
96. old.: (Kis halálok) Szabó István meséli Máriássy Félixről, hogy egyszer "nagyon el volt keseredve, mert a dramaturgiai tanács, amelynek tagjai ma is élő, neves filmrendezők, elutasították a forgatókönyvét, és már nem emlékszem, hányadszor, ismét átírásra fogták. Ő pedig azt mondta, hogy nem írja át többé, inkább nem csinálja meg a filmet. megkérdeztük tőle, hogy ezeket a kis változtatásokat végül is miért nem hajtja végre? Akkor rám nézett, egy kicsit megütötte a vállamat, és azt mondta: – Úrfi, nem kell mindenáron filmet csinálni….” (Ferenczy Krisztina: „Úrfi, nem kell mindenáron filmet készíteni.” Beszélgetés Szabó Istvánnal. Magyar Hírlap, 1993. augusztus 28. Ahogy tetszik, 1. old.) A tüzes angyal című fejezethez: 147. old.: 2011. május 24-i dátummal, Ursula Jaensch értesített,hogy Bódy ügyében végleg lezárták a kutatást: eszerint kizárható, hogy a Stasi nem hivatalos munkatása (ügynöke) lett volna.
Holywood a Lumumba utcában c. fejezethez: „Fekete” jelenti 1965. szept. 23-án: „Hutter” 1956 után disszidált, majd hazajött, és utána ítélték el 8 évre. Egyéni kegyelemmel szabadult. Nem sokkal később megnősült, két gyereke született. Jelenleg kb 40 ezer forint adóssága van, amelyet főleg börtöntársaitól – többek között Széll Jenőtől és Litván Györgytől – kért „legális és kevésbé legális úton”. Otthonról is elhordott mindent a bizományiba. A tartótiszt egyik 1966-os jelentése szerint „Hutter” 1964 végétől másfél éven keresztül a munkahelyi, intézeti könyvtárból könyveket tulajdonított el – bizonyíthatóan 4 ezer forint értékben –, s azokat eladta antikváriumban. Állásából azonnali hatállyal felfüggesztették. Mindezt az intézet igazgatójától tudta meg. Tekintettel „Hutter” kifogástalan munkájára, beteg feleségére és két kisgyerekére, valamint ügynöki munkájára, a tartótiszt nem javasolja a bűnvádi eljárás megindítását, csupán felelősségre vonását és az okozott kár megtérítését. (Mindamellett jelenleg is két embernek tartozik 10 ezer forinttal, s még tízet kért.)
A legbetiltottabb rendező című fejezethez: 205. old. 1.bek.: az MTV Fiatal Művészek Stúdiója helyett: az MTV KISZ Kísérleti Stúdiója
"Undorodom és iszonyodom" című fejezethez: 300. old. A nyilatkozat aláírói: www.nol.hu/archivum/archiv-392443
Jegyzetek 316. old., 2. jegyzet: Teuchert József születési dátuma helyesen: 1922
329. old., 1 jegyzet Máriássy Félix 1947-ben a Kommunista Párt rövidfilm osztályát vezette. (Erről a filmrendező a róla kiadott MOKÉP kiadvány 42. oldalán, a Leninvárosban forgatok című írásában számol be. A kiadvány szerkesztői: Bíro Ilona és Zsugán István)
330. old. 13. jegyzet: Bencsik Imre 1944-ben a szélsőjobboldali, antiszemita Egyedül vagyunk című lap munkatársa, a Nemzeti Összefogás Mozgalmának tagja. Részt vett az ellenállási mozgalomban. A háború után a Kisgazdapárt központjában dolgozott, s bekerült egy illegális, nacionalista ifjúsági szervezetbe. 1946 január 30-án a szovjet megszállás elleni szervezkedés vádjával előzetes letartóztatásba helyezték.(Feltételezhető, hogy már ekkor beszervezték.) 1947. június 7-én született meg az ítélet, a kiszabott 1 év 6 hónapos börtönbüntetésből a bíróság 1 év 3 hónapot kitöltöttnek tekintett.
362. old. 3. jegyzet: Somogyi László anyagának ÁBTL-jelzete helyesen: 7198 Havi illetménye 1982-ben 8250 forint volt.
363. old. 5. jegyzet: Négyen voltak testvérek, két testvére eltűnt a háborúban. 1948-ban jelentkezett az MDP-be, de tagzárlat miatt csak 1952-ben vették fel.1956-ig ÁVH főhadnagy. 372. old. 2. jegyzet: Kocsis Lőrinc halálozási évszáma: 1990
375. old. 2. jegyzet: Baján két politikai jellegű szervezkedést is létrehoztak, mindkettőt magas rangú katonatisztek és gyermekeik. A szervezkedés túlmutatott a város határain és egészen halványan kapcsolódott Grősz József – kalocsai érsek, a püspöki kar elnöke – ügyéhez, döntően Suhay tábornok személyén keresztül. Földessy a Kosztolányi-féle szervezkedés egyik jelentéktelen mellékszereplője, akit nem állítottak bíróság elé. (Ld. BFLt B-III-002158-1953.) A három Kosztolányi közül csak Dr. Kosztolányi Károlyt hagyták életben, aki Emlékezéseim. A bölcsőtől a hontalanságig című visszaemlékezésében (Lakitelek, 1995. 190 p.) részletesen beszámol a történtekről. 376. old, 10. jegyzet: Békés Sándor (1940. 08.18.) a Dunántúli Napló főszerkesztő helyettese, később a Magyar Televízió pécsi körzeti stúdiójának vezetője. SZT-tiszt (AC-25) 1976-tól 1990. január 31-i nyugdíjazásáig főhadnagy,főoperatív tiszt, BM Baranya M. RFK III/III. Legmagasabb rangja: őrnagy (1985. 10.01-től) Részlet az 1976-ban kelt Önéletrajzából:
382. old.,1 jegyzet, az interjú befejezése: – Változott-e az elmúlt közel két évtizedben – és ha, igen, hogyan, miben – a németek véleménye az iratnyilvánosság, átvilágítás szükségességéről, hasznáról? Milyen viták folytak-folynak erről a problémáról? Mennyire van ebben a kérdésben társadalmi konszenzus?
|